Fundacja ?Na ratunek dzieciom z choroba nowotworową? od niemal 26 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju.
Klinika onkologii dziecięcej we Wrocławiu jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki pomagają każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy wspiera ich Fundacja, która kupuje drogie leki i nowoczesne protezy dla dzieci, które ich potrzebują oraz finansuje rehabilitację maluchów i wyjazdy do zagranicznych ośrodków. Kupuje też sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Wszystkie te działania są możliwe dzięki pieniądzom, jakie Fundacja uzyskuje od darczyńców.
1% RATUJE ŻYCIE
Z tego względu organizacja niezwykle aktywnie działa na rzecz pozyskania 1% podatku na rzecz swoich podopiecznych. Setki ulotek, spoty w radiu i telewizji, ogłoszenia w kolorowych magazynach i billboardy rozwieszone w całym mieście ? kampania zachęcającą do wpłacania 1% podatku na małych podopiecznych Fundacji w tym roku miała niezwykle szeroki zasięg. A było o co walczyć, bo Fundacji udało się pobić własny rekord i dzięki ludziom dobrego serca z odpisów 1% zebrała aż 5,1 mln złotych i znalazła się wśród 10 największych organizacji pożytku publicznego w Polsce.
Może się wydawać, że kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych niewiele zmieni, ale dla chorych maluchów to naprawdę ogromne wsparcie. Dlatego warto poświęcić chwilkę, aby wypełnić dodatkowe rubryki w zeznaniu podatkowym: wpisać KRS 86 210 i skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną podatki. Dzięki takiemu wsparciu Fundacja może pomagać maluchom, którym przyszło stoczyć najcięższą walkę ? walkę z rakiem.
SZPITAL, KTÓRY PRZYNOSI NADZIEJĘ
Ale Fundacja nie tylko na bieżąco pomaga dzieciom walczącym z rakiem. Porywa się też na wielkie projekty, a takim była budowa we Wrocławiu Przylądka Nadziei, najnowocześniejszego w Polsce dziecięcego szpitala onkologicznego, w którym od listopada 2015 leczą się mali pacjenci. Wcześniej klinika mieściła się w starym poniemieckim budynku ? ze ścian odpadał tam tynk, stara winda często się zacinała, a na sufitach stale pojawiał się grzyb. Dzieci spędzały długie miesiące w warunkach, które zagrażały ich życiu. A przecież szpital staje się dla tych maluchów często drugim domem na wiele miesięcy.
To dlatego, z inicjatywy Fundacji w czerwcu 2013 roku ruszyła budowa Przylądka Nadziei. W ciągu niespełna dwóch lat udało się wybudować szpital, który jest bardzo przyjazny małym pacjentom. Jest mocno przeszklony, a wnętrza są słoneczne. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe, a na każdej z nich małym pacjentom mogą towarzyszyć rodzice. Jednak Przylądek to nie tylko piękne i funkcjonalne wnętrza. Najważniejsze jest to, że w tej nowoczesnej klinice lekarze mogą leczyć małych pacjentów zgodnie z najnowszymi procedurami medycznymi.
WIELKIE WYZWANIA
Otwarcie tej najnowocześniejszej w Polsce kliniki przynosi Fundacji kolejne wyzwania. Fundacja realizuje w Przylądku Nadziei wielki, unikatowy w skali kraju projekt Kliniki Mentalnej. Skupieni wokół niego wybitni specjaliści z dziedziny psychologii oraz znakomici pedagodzy będą wspierać małych pacjentów i ich rodziców w walce o zdrowie i życie. W żadnym polskim szpitalu nie było dotychczas tak kompleksowej opieki psychologicznej nad pacjentami. Fundacja wierzy, że takie profesjonalne wsparcie pozwoli dzieciom i ich rodzicom łatwiej przejść przez trudny czas walki z rakiem.
Opieką psychologiczną zostaną też otoczeni lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w bardzo wymagających warunkach, a od ich zaangażowania i umiejętności radzenia sobie ze stresem i ogromnym obciążeniem psychicznym zależy zdrowie i życie maleńkich dzieci. Takie wsparcie nie tylko zapobiegnie wypaleniu zawodowemu, ale wprowadzi najlepsze standardy współpracy z chorymi i ich najbliższymi.