Fundacja Szczęśliwe Jutro powstała w lipcu 2015 r. by stworzyć na Podhalu spójny wieloetapowy system pomocowy dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, a szczególnie dzieci wychowujących się w tych rodzinach lub przebywających w domach dziecka.
Naszym pierwszym działaniem jest budowa Przystani Szczęśliwe Jutro w której powstanie m.in. dom dla małoletnich dziewcząt w ciąży i z dziećmi. Budynek w którym będzie realizowany ten projekt to ponad 1000m2 powierzchni do generalnego remontu. Stąd Nasza prośba o wsparcie.
Corocznie w całej Polsce kilkadziesiąt małoletnich dziewcząt zachodzi w ciążę, będąc do tego kompletnie mentalnie i emocjonalnie nieprzygotowanymi, często pozbawione wyparcia ze swojego środowiska, szczególnie rodzinnego. Problem dotyczy wszystkich środowisk, jednak najczęściej dziewcząt przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach resocjalizacyjnych czy zakładach poprawczych. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że obecnie w Polsce jest 287 małoletnich matek przebywających w pieczy zastępczej z czego 93 to wychowanki domów dziecka.
Dom, który planuje otworzyć Fundacja, ma na celu nie tylko zaopiekować się dziewczętami ciężarnymi , ale przede wszystkim przygotować je do nowej roli i do samodzielnego, odpowiedzialnego życia. Wszystkim nam zależy, by nastolatka ? tak w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka ? uczęszczała do szkoły, kontynuowała naukę i zdobyła zawód. Możliwość przygotowania zawodowego, w oparciu o opracowany w Placówce program usamodzielnienia będzie uwzględniać ich funkcjonowanie na rynku pracy. Do Placówki kierowane będą wychowanki od momentu stwierdzenia ciąży i będą mogły w niej przebywać do 18 roku życia lub nie dłużej niż do 25 roku życia, jeśli zdecydują kontynuować naukę. W czasie nauki jej maleństwem opiekować będzie się wykwalifikowana kadra. Po powrocie ze szkoły, pod okiem wychowawców będzie zajmować się dzieckiem i uczyć prowadzenia gospodarstwa domowego, zarządzania domowym budżetem i planowaniem wydatków. W grupie dziewczęta będą miały swój budżet na wyżywienie, środki czystości i odzież, tak by już w Placówce nauczyły się gospodarować pieniędzmi. Wychowanki wspierane przez kadrę nauczą się, jak prowadzić w przyszłości swoje domy, nauczą się sprzątać, prać, robić zakupy i gotować. W pracy pedagogicznej i psychologicznej z małoletnią duży nacisk położony będzie na akceptację ciąży i dziecka. Na poziomie organizacyjnym uwzględnione zostanie wprowadzenie specjalnej diety dla ciężarnych wychowanek, bogatej w witaminy (owoce, warzywa). Będzie również rozszerzona odpowiedzialność kadry za zdrowie małoletniej oraz za prawidłowy rozwój płodu, a w przyszłości dziecka.