Stowarzyszenie Dla Ziemi

Stowarzyszenie "Dla Ziemi" działa od 1995 roku na Lubelszczyźnie, pod Lubartowem, w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy wiele projektów skierowanych do dzieci i młodzieży. Obecnie nasze działania są dwutorowe.
Pierwsza ścieżka to propagowanie naturalnego budownictwa, technologii, które mogą ułatwić budowanie we własnym zakresie domów, bez wielkich pieniędzy pochodzących z kredytów bankowych. Promujemy naturalne formy uprawy ziemi (np. permakultura), a także wszelkie idee, pomysły na to, jak próbować uniezależniać się ekonomicznie. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, tak by umożliwić młodzieży i zainteresowanym dorosłym bezpłatny udział w różnorodnych warsztatach. Chcemy stworzyć Wiejskie Centrum Alternatywnych Technologii i zapraszać najlepszych trenerów z Polski i zza granicy, umożliwiając dostęp do warsztatów nie tylko ludziom z naszej okolicy, ale również z innych miejsc. Do tej pory odbyły się u nas m.in. takie warsztaty: budowy domu w technologii straw- bale, nauki tynkowania, budowy pieca akumulacyjno- rakietowego, robienia kafli ceramicznych, budowy prysznica solarnego, permakultury. Każdego roku będziemy wzbogacać naszą ofertę i powtarzać te warsztaty, które cieszyły się największym zainteresowaniem.
Druga ścieżka to działania na rzecz uchodźców/uchodźczyń przebywających w Polsce. Od 2009 roku zrealizowaliśmy kilka projektów, skierowanych do tej grupy osób. Pracujemy na terenie Ośrodków dla Cudzoziemców na Lubelszczyźnie, w szkołach przy Ośrodkach, ale także na terenie Lublina. Jesteśmy członkami grup wsparcia cudzoziemców, działających, m.in. przy Urzędzie Miasta Lublin, Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Organizujemy naukę języka polskiego, angielskiego, kursy zawodowe, warsztaty artystyczne, edukacyjne, sportowe, wycieczki, szkolenia dla nauczycieli, konferencje, a wszystko to po to, by integrować uchodźców ze społeczeństwem polskim.