13.02.2018

W bieżącym tygodniu zapraszamy na spotkanie z historią. Zabierzemy Was do pewnej Willi, która znajduje się przy ulicy Świerszcza 2 w Warszawie. 

Willa Jasny Dom, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą i aresztem Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, gdzie w ciężkich warunkach więziono oraz torturowano podczas przesłuchań łącznie ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Do dziś w jej piwnicach zachowały się wstrząsające napisy, typu Jezu Wyratuj, nazwiska, Znaki Polski Walczącej oraz kalendarze ścienne, wyryte przez Polaków represjonowanych przez zbrodniczy aparat stalinowskiego terroru. Zabytkowe piwnice budynku są obecnie jedynym miejscem, w którym można zobaczyć inskrypcje wyryte przez więźniów, a tym samym niemalże dotknąć historii.
 
Piwnice Willi Jasny Dom są dostępne dla zwiedzających po uprzednim skontaktowaniu się z przedstawicielami Fundacji.
 
Osoby, które dbają upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o miejscu pamięci narodowej, jakim bez wątpienia jest kamienica, to ludzie pełni pasji i miłości do Willi. Pamiętajcie o tym, co robią przy okazji wyboru dowolnego ubezpieczenia. Wsparcie nic nie kosztuje, a radość z pomagania jest bezcenna. 
 
Kliknij tutaj i zacznij wspierać.  
Zobacz wszystkie aktualności