Wiesz, że dziecko najlepiej uczy się w przyjaznej atmosferze? Że relacja z edukatorem jest podstawą przyswajania wiedzy? Że mózg najlepiej uczy się w radości?
Fundacja Społeczność powstała z potrzeby sformalizowania dwóch lat budowania nieformalnej grupy rodziców i dzieci realizujących obowiązek nauki poza szkołą. Tym samym już trzeci rok działa EduEkipa – baza przygody. Grupa ma na celu zapewnienie empatycznej i twórczej edukacji, przygotowującej do kompetencji przyszłości.
Tu rodzice i dzieci uczące się poza szkołą, tworzą społeczność, która wspólnie dba o edukację młodych ludzi. Dzieci pracują w trzech grupach mieszanych wiekowo: edukacja wczesnoszkolna, klasy 4-5 oraz 6-7. Wszyscy razem współpracują podczas występów teatralnych, wycieczek czy zajęć artystycznych. W ten sposób wykorzystywana jest naturalna różnorodność: młodsze dzieci znacznie szybciej uczą się, podpatrując te starsze, a starsze wzmacniają się, wcielając się w role przewodników.
Razem uczymy się lepiej. Uczymy się dla siebie.
W EduEkipie dorośli tworzą dzieciom miejsce do realizacji ich potrzeb. Podczas cotygodniowych spotkań społeczności każdy członek – mały i duży, może zgłosić swoje potrzeby i marzenia. Umiejętności społeczne nabywa się w praktyce, a samodzielność – w planowaniu swojej nauki, odpowiedzialności za porządek w pokoju oraz dyżury w częściach wspólnych domu.
Wychowanie za pomocą nagród i kar tu nie istnieje, jednak społeczność wspólnie ustala zasady i wymaga ich respektowania. Dbanie o umiejętności społeczne jest równie ważne jak rozwój poznawczy. Za 10 lat, gdy te dzieci będą wkraczały w dorosłość, znacznie ważniejsze będzie rozumienie siebie i świata, niż pamięciowe opanowanie dopływów Nilu. Umiejętność, która pozwoli zarówno wchodzić w prawdziwe relacje z otoczeniem, ale też precyzyjnie wydawać polecenia sztucznej inteligencji.