Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl

Organizacja
Dołączyła: 12.02.2016 | ID: 139
ZACZNIJ WSPIERAĆ
Konto potwierdzone
Organizacja

Rowery.Rzeszów.pl - Stowarzyszenie Rzeszowskich Rowerzystów

Rowerzystów przybywa, a fakt ten bardzo cieszy, niestety wraz ze wzrostem ruchu rowerowego zwiększa się również liczba wypadków z ich udziałem. Mieszkańcy zdają sobie sprawę że rower jest tanim, ekologicznym środkiem transportu, nie truje i nie hałasuje dlatego zdobywa coraz większe uznanie.


Badania rowerowe:

badania rowerowe rzeszów - raport rowerowy

Z badań które prowadziliśmy w latach 2012 i 2014 wynika że liczba rowerzystów w Rzeszowie wzrosła o blisko 30% . Dodatkowo dowiadujemy się że kobiety jeżdżą bardziej ostrożnie niż mężczyźni, unikają jazdy jezdnią, oraz wybierają mosty na których wyznaczone są drogi dla rowerów. Dodatkowo tylko 18% rowerzystów oraz 39% rowerzystek schodzi z roweru by przeprowadzić go przez przejścia dla pieszych. Można więc wysnuć tezę, że kobiety czują się znacznie mniej pewnie wśród dużego ruchu zmotoryzowanego niż mężczyźni. Jednocześnie z kasków korzystało niecałe 6% rowerzystów i 2% rowerzystek.

 Stowarzyszenie ?Rowery.Rzeszow.pl? działa w imieniu użytkowników rowerów z Rzeszowa i okolic. Nasze cele to m.in. działania na rzecz rozwoju miasta Rzeszowa w zakresie infrastruktury rowerowej, zabieganie o poprawę bezpieczeństwa cyklistów i innych użytkowników dróg publicznych czy organizowanie imprez i zgromadzeń o tematyce rowerowej.

Działamy od 2007 roku, od 3 lat nieprzerwanie organizujemy cykliczne przejazdy rowerzystów głównymi ulicami miasta Rzeszowa potocznie zwanymi Rzeszowską Masą Krytyczną.

masa krytyczna rzeszów

Rzeszowska Masa Krytyczna z lotu ptaka organizowana w każdy ostatni piątek miesiąca o 18:00 z rynku


Celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi na obecność rowerzystów na drogach, przypomnienie władzom o konieczności budowy infrastruktury rowerowej (drogi dla rowerów, bezpieczne przejazdy rowerowe, stojaki na rowery, etc.) oraz promocję roweru jako przyjaznego środowisku, zdrowego i szybkiego środka transportu miejskiego. Rower to również wspaniały sport o wielu konkurencjach, oraz turystyka i rekreacja dla każdego.

Rzeszowska masa krytyczna zachęca do oddawania krwi z RCKiK

Rzeszowska masa krytyczna zachęca do oddawania krwi z RCKiK


Podczas wspólnych przejazdów pokazujemy jak jeździć bezpiecznie, integrujemy środowiska rzeszowskich sportowców, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, morsów, osób niepełnosprawnych. Promujemy zdrowy tryb życia, zachęcamy do oddawania krwi oraz okresowo prowadzimy świąteczne zbiórki dla domów dziecka. Rzeszowska Masa krytyczna łączy środowisko rowerzystów lubiących dwa kółka w każdej formie, a także ma na celu wypromowanie Rzeszowa jako rowerowego miasta!

organizowane wspólne coniedzielne wyjazdy za miasto z ul. Kwiatkowskiego o 10:15

organizowane wspólne coniedzielne wyjazdy za miasto z ul. Kwiatkowskiego o 10:15


W sezonie letnim organizujemy imprezy sportowe, pikniki, spotkania i wycieczki za miasto. Działamy w interesie rowerzystów, pieszych i kierowców, promujemy lokalne inicjatywy, firmy, uczelnie wyższe oraz staramy się inspirować pomysłami władze miasta.

Koncepcja pasów rowerowych na rzeszowskich deptakach ? efekt afery deptakowej z Prezydentem

Koncepcja pasów rowerowych na rzeszowskich deptakach ? efekt afery deptakowej z prezydentem

 

Tylko ubiegłego roku wysłaliśmy ponad 100 różnych pism do rzeszowskich urzędników. Udało się wywalczyć m.in.: więcej pieniędzy na drogi rowerowe, montaż 50 nowych stojaków rowerowych, możliwość nieodpłatnego przewożenia rowerów w autobusach, możliwość poruszania się rowerem po planowanych buspasach, możliwość poruszania się rowerem po rzeszowskim rynku, możliwość oznakowania roweru przez Straż Miejską, poszerzenie drogi dla rowerów od zapory do lisiej góry, budowę 60 bezpiecznych przejazdów rowerowych w całym mieście. Przekazaliśmy bezpieczne stojaki rowerowe dla 6 szkół z Rzeszowa i okolic, prowadziliśmy badania rowerowe, wspieraliśmy lokalne firmy, stworzyliśmy interaktywną mapę rowerową. Zbieraliśmy podpisy o wprowadzenie Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, organizowaliśmy cyklicznie rzeszowską masę krytyczną, pikniki rowerowe i wyjazdy rodzinne za miasto, walczyliśmy o poprawę infrastruktury rowerowej w mieście, oraz z prezydentem Ferencem o dopuszczenie jazdy rowerem po rzeszowskich deptakach ? wszystkie te akcje zostały zakończone sukcesami!


W 2012 i 2014 roku przeprowadziliśmy badania ruchu rowerowego, z których jednoznacznie wynika wzrost popularności tego środka transportu. Obecnie pracujemy nad pierwszą rzetelną mapę infrastruktury rowerowej. Na bieżąco składamy uwagi do projektów przebudowy ulic.

Współpraca z ZTM Rzeszów w sprawie przewożenia rowerów w autobusach

Współpraca z ZTM Rzeszów w sprawie przewożenia rowerów w autobusach

Każdego dnia stajemy przed nowymi wyzwaniami, które stawiają nam sami rowerzyści, kierowcy oraz urzędnicy dyskryminujący pieszych i rowerzystów. Walczymy ze stereotypami przyjętymi przez wysoko postawionych urzędników twierdzących że rower jest uosobieniem biedy, a faworyzować należnych tych, których stać na samochody. Uświadamiamy im że rower to styl życia oraz bardzo dobrze wpływa na zdrowie, jest tańszy i szybszy od samochodu. Efekty naszej pracy są coraz bardziej dostrzegane przez mieszkańców Rzeszowa.

Karykatura Prezydenta Ferenca atakującego rzeszowskich rowerzystów ? po wydaniu zarządzenia o zakazie jazdy rowerem po deptakach


Przed nami jeszcze długa droga, żeby jazda rowerem w Rzeszowie była bezpieczna i wygodna. Każdy kto chciałby dołączyć do nas lub nawiązać z nami współpracę zapraszamy do kontaktu [email protected]. Zapraszamy również do wstąpienia w nasze szeregi lub wsparcia finansowego.


Zobacz Prezentacje Stowarzyszenia

PozdRower ;) 

Nazwa
Rowery.Rzeszow.pl
Miasto
Rzeszów
Kod pocztowy
35-506
Ulica
Iranka-Osmeckiego 33/13
Telefon
502203892

NIP
813-35-12-068
REGON
180234103
KRS
0000279838

Strona www
http://rowery.rzeszow.pl
Strona fanpage
https://www.facebook.com/masakrytyczna
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU
--> --> -->