Pomorska Fundacja Rottka powstała w lipcu 2006 roku. Działa na terenie całego kraju.
Od początku pomagamy naszej ukochanej rasie - rottweilerom, psom postrzeganym w społeczeństwie negatywnie. Uważane za psy agresywne, w schroniskach często usypiane z uwagi na brak chętnych na adopcję.
Przełamujemy stereotypy, udowadniając że rottweiler to wspaniały pies - jednakże nie każdy może być jego właścicielem.
Uświadamiamy ludzi, promujemy szkolenie psów, literaturę fachową, zmieniamy podejście społeczeństwa do tej wspaniałej rasy.
Uczestniczymy w festynach rodzinnych, wystawach psów i rozmaitych akcjach, docieramy do ludzi prezentując nasze psy, pozwalając jedotykać, głaskać, demonstrując pozytywne metody szkolenia i stopień wyszkolenia naszych pupili. Zapraszani do szkół i przedszkoli chętnie uczymy dzieci jak bezpiecznie obcować z psem, jak unikać pogryzień i niebezpiecznych sytuacji, jak czerpać radość z kontaktów z psami. Pokazujemy to na żywych przykładach, co zawsze budzi entuzjazm i fascynacje dzieci.
Promujemy także program "Rasowy = Rodowodowy, stop pseudohodowcom", który potępia bezmyślne rozmnażanie psów "w typie rasy", niehumanitarne wykorzystywanie do celów zarobkowych, przetrzymywanie psów w warunkach urągających nie tylko godności psa, ale często stanowiących zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Od czasu, kiedy minęła moda na te szlachetne i piękne psy, zaznały one i nadal zaznają sporo zła od ludzi. Wszechobecna niechęć, jaka otacza rottweilery, poprzez wykreowanie przez media błędnego mitu psa - mordercy, powoduje, że cierpienia tych zwierząt jest jeszcze więcej. My znamy i kochamy tę rasę, walczymy z mitami, wspieramy hodowców (a Oni nas), pokazujemy, ze rottweiler to wspaniały pies użytkowy, dobry stróż a także przyjaciel rodziny.
Pomagamy psom porzuconym i w potrzebie, leczymy, karmimy, utrzymujemy często przez wiele miesięcy czy nawet lat, podczas których staramy się je socjalizować i pracownać z nimi, poznać najlepiej, by własciwie wybrać nowy dom. Zachęcamy do adopcji psów porzuconych i skrzywdzonych, a w razie myśli o zakupie psa - tylko u renomowanych hodowców, w żadnym razie u rozmnażaczy!
Równie istotni są dla nas ludzie, szczególnie dzieci. Dlatego od roku 2013 postawiliśmy przed sobą nowe, ważne cele statutowe. Za takie uznaliśmy daleko idącą pomoc ofiarom pogryzień, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
W kwietniu 2013 roku otrzymaliśmy status organizacji pożytku publicznego (OPP), co pozwala od tego momentu na zachęcanie do przekazania nam 1% podatku na realizację naszych zadań. Nasze cele umieściliśmy w Statucie Pomorskiej Fundacji Rottka.
Rozszerzenie dotychczasowych celów statutowych ujęliśmy w następujący sposób:
Z radością powitamy w naszym gronie kolejnych wolontariuszy, osoby chętne do prowadzenia domów tymczasowych dla psów, osoby które zetknąły się z problematyką pogryzień przez psy i mogą nam służyć pomocą i swoim doświadczeniem oraz darczyńców, bez których realizacja naszych działań nie byłaby możliwa.
Poszukujemy stale trenerów, lekarzy weterynarii i behawiorystów chętnych do pomocy w prowadzeniu naszych psów, lub udzielaniu doraźnych porad, także wtedy, gdy są już w domach adopcyjnych.
Zapraszamy do współpracy hodowle rottweilerów, schroniska, wolontariuszy i chętnych do adopcji.
W zakresie pomocy ofiarom pogryzień oraz podejmowaniu działań prewencyjnych chętnie powitamy w naszym gronie pedagogów, kierownictwa placówek przedszkolnych i szkolnych, psychologów i psychiatrów, lekarzy, prawników oraz wszystkich, którzy interesują się tymi tematami.
Jeśli kochasz psy i czujesz potrzebę, by im pomagać - trafiłeś we własciwe miejsce. Jeśli się ich boisz, obawiasz, nie znasz, zostałeś kiedyś przez psa pogryziony, chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, także tymi trudnymi, by pomóc innym, lub nie dopuścic do kolejnych pogryzień - to także jest właściwe miejsce.