Lada dzień staniemy przed wyborem dobrego ubezpieczenia szkolnego. Wiemy już, że nie musimy dokonywać zakupu w placówce, a pojęcie standardowego zakresu nie istnieje. O czym jeszcze warto pamiętać? Przedstawiamy 5 najważniejszych zasad, które powinniśmy stosować przy zakupie pakietu NNW  dla dziecka. 

1. Sprawdź dokładnie sumy ubezpieczenia

Pakiety, które oferowane są w szkołach muszą być dostosowane jednocześnie do kilkuset uczniów, zatem najczęściej oferują 10 000 złotych za trwały uszczerbek na zdrowiu. W praktyce oznacza to, że za każdy 1% uszczerbku otrzymujemy zaledwie 100 zł. Czy wystarczy to na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. 

2. Przeczytaj OWU

OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Są one kluczowe przy wyborze odpowiedniego pakietu, bowiem szczegółowo opisują jego zakres, a także ewentualne wyłączenia odpowiedzialności. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy nasze pociechy uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Dobre szkolne NNW, niezależnie od wysokości składki, obejmuje wyczynowe uprawianie sportu we wszystkich wariantach. W zakres ochrony wchodzą sportowe zajęcia szkolne, pozaszkolne oraz sporty uprawiane w życiu prywatnym, w tym m.in. sporty walki, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, jazda konna, pływanie.

3. Okres ubezpieczenia

To bardzo ważna kwestia w 2017 roku, bowiem 10 sierpnia weszły w życie nowe przepisy, które sprawia, że część dzieci nie będzie ubezpieczona od 1 września. Od tej chwili niemożliwe jest zawieranie umów z odpowiedzialnością wsteczną, zatem polisa będzie aktywna w dniu jej zawarcia. Więcej na ten temat piszemy tutaj. 

4. Gdzie działa polisa?

Czy obejmuje ona tylko pobyt dziecka w szkole, czy także drogę do i z placówki, zajęcia pozalekcyjne i wszelkie wyjazdy? Jeśli lubimy podróżować, warto uważnie przeczytać, czy polisa  działa tylko na terenie kraju, czy także w miejscu, do którego się wybieracie.

5. Nie tylko jedno ubezpieczenie

Pamiętaj, że nie ma górnej granicy ilości posiadanych polis, dlatego możesz nabyć je w różnych towarzystwach, niekoniecznie we wrześniu. Codzienność dzieci jest dość beztroska, więc o uraz nietrudno. Kiedy już zdarzy się taka sytuacja, przysługiwać Ci będzie wypłata z każdej posiadanej umowy.    

Zdajemy sobie sprawę, że wrzesień to czas, kiedy rodzinny budżet jest bardzo napięty, jednakże warto mieć na uwadze, że cena pakietu to kwestia drugorzędna. Najważniejszy jest zakres ochrony naszej pociechy, którą za daną kwotę otrzymujemy. Nie traktujmy szkolnego NNW jako kolejnego wydatku czy opłaty do uiszczenia, bo chodzi o coś więcej. 

Ubezpiecz dziecko i pomóż