Stowarzyszenie Na Tak od 27 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną na każdym etapie życia.
Prowadzi 11 specjalistycznych ośrodków w tym:
1. wielospecjalistyczną poradnię rozwoju dzieci i młodzieży,
2. przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum oraz środowiskowy dom samopomocy dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną,
3. warsztaty terapii zajęciowej i agencję zatrudnienia wspomaganego wspierające aktywizację zawodową dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną,
4. dom krótkiego pobytu zapewniający krótkookresową, specjalistyczną, całodobową pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową,
5. galerię ?tak? promującą sztukę osób wykluczonych,
6. portal informacyjny osób niepełnosprawnych pion.pl.
Stowarzyszenie rocznie pomaga około 700 osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności oraz ich rodzinom. Umożliwia rozwój własnych zainteresowań i talentów w ramach grup tanecznych, teatralnych i sportowych. Zwraca szczególną uwagę na szanowanie podmiotowości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Buduje ich pozytywny wizerunek oraz kształtuje otwarte postawy społeczne.
Do kluczowych inicjatyw podejmowanych co roku przez Stowarzyszenie należą:
- Bieg Na Tak ? międzynarodowa inkluzyjna impreza sportowa, która nikogo nie wyklucza, zapewniając wspólną rywalizację osób pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnościami. Idea biegu została zaimplementowana na poznański grunt dzięki współpracy z berlińską fundacją Evangelisches Johannesstift. Tegoroczna, piąte edycja biegu przyciągnęła na start 1127 zawodników.
- Spotkania Na Tak - cykl międzynarodowych konferencji organizowanych przez Stowarzyszenie we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2015 roku patnerem strategicznym konferencji jest firma Harpo. Celem Spotkań Na Tak jest podejmowanie rozmów o podmiotowości osób z niepełnosprawnością intelektualną, pogłębianie refleksji i budowanie świadomości terapeutów i rodziców. Zachęcamy do zadawania pytań sobie i innym, do weryfikacji swoich poglądów i działań, do ciągłego poszukiwania sposobów na budowanie poprawnych relacji terapeutycznych i satysfakcjonujących kontaktów z osobami z niepełnosprawnością.
- Akademia Ludzi Pozytywnych ? kampania społeczna w ramach której Stowarzyszenie wydaje kalendarz książkowy (2000 szt.), którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki tej akademii mogą oni być profesorami od dobrych emocji, ważnych przesłań i cennych rad, towarzysząc nam przez okrągły rok.
- Marsz Na Tak, czyli extra chromosomem witamy wiosnę ? kolorowy pochód, przemieszczający się główną ulicą Poznania, będący celebracją Światowego Dnia Zespołu Downa oraz pierwszego dnia wiosny. Poprzez organizację Marszu Na Tak Stowarzyszenie chce zarazić poznaniaków radością, entuzjazmem oraz pokazać, że posiadanie dodatkowego 21. chromosomu jest wartością dodaną (wyrażaną m.in. w autentyczności i szczerości), którą można za darmo otrzymać od osób z zespołem Downa. W dotychczasowych trzech edycjach marszu wzięło udział około tysiąca osób.
Stowarzyszenie co roku organizuje również letnie wyjazdy wakacyjne pod hasłem Wakacje Na Tak dla około 200 podopiecznych, dając ich rodzicom kilka dni odpoczynku od całorocznej opieki nad swoim dzieckiem.
Stowarzyszenie realizuje projekty rozwojowe i badawcze. Promuje mieszkalnictwo wspomagane osób z niepełnosprawnością intelektualną jako element domykający system wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością. W ramach powołanej przez Stowarzyszenie Na Tak i Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ?Dobrej Spółdzielni Socjalnej? działa ?Dobra Kawiarnia? zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Działalność organizacji opiera się na zapisach Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.