Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego

W listopadzie 1999 roku z inicjatywy osób, których łączy wrażliwość na ludzkie cierpienie pragnących nieść bezinteresowną pomoc osobom chorym nowotworowo powstało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego, które sprawuje bezpośrednią opiekę nad pacjentami w sposób skuteczny i profesjonalny.
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego jako organizacja pozarządowa utrzymuje się z dobrowolnych dotacji zakładów pracy i darowizn oraz jako organizacja pożytku publicznego z wpłat z 1%. Pozyskane w ten sposób środki finansowe Stowarzyszenie przeznacza na zakup niezbędnego sprzętu medycznego niosącego ulgę chorym w cierpieniu i ułatwiającym sprawowanie opieki rodzinom.
Hospicjum Domowe jest to zespół przeszkolonych w opiece paliatywnej lekarzy oraz pielęgniarek, którzy niosą bezpłatną pomoc chorym w ich domach czy miejscach pobytu, podejmując wszelkie możliwe starania, aby złagodzić dolegliwości chorego i zaspokoić wszystkie ważne potrzeby. W skład zespołu również wchodzą: psycholog oraz fizjoterapeuta. Hospicjum ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i wszelka pomoc udzielana chorym jest bezpłatna.
Pomoc w opiece paliatywnej łagodzi cierpienia, uśmierza ból, przynosi chorym ulgę i gwarantuje im dbałość o jakość życia, mimo iż choroby uleczyć nie można. Zapewnia wsparcie rodzinom podczas choroby i osierocenia (po śmierci bliskiej osoby). Obejmuje opieką chorych za ich zgodą lub ich bliskich bez względu na wiek, płeć, narodowość, rasę czy wyznanie.
Opieka hospicyjna/paliatywna nie powoduje przyśpieszenia ani opóźnienia zgonu. Respektuje autonomię chorego, gdyż każdy chory jest jedyną niepowtarzalną osobą, godną najwyższego szacunku i troski.