Od roku 2005 Zakład Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum pod kierownictwem Prof. Marcina Majki współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej Oddziałem Neurochirurgii Instytutu Pediatrii UJ CM w zakresie terapii eksperymentalnej w urazach rdzenia kręgowego i terapii skutków okołoporodowego niedotlenienia, niedokrwienia, zmian krwotocznych oraz uszkodzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego o podłożu immunologicznym i zapalnym doznanych w okresie noworodkowym i niemowlęcym.
Dzięki terapii, dzieci chore między innymi na ciężką lekooporną padaczkę, dziecięce porażenie mózgowe, często ?zamknięte?? we własnym ciele, mają jedyną szansę na to, aby poprawić, jakość swojego życia, odzyskać choćby częściowy kontakt z otoczeniem, obdarować swoich rodziców pierwszym w ich życiu uśmiechem, czy zjeść swój pierwszy prawdziwy posiłek. Terapia jest skuteczna w stanach dotychczas całkowicie beznadziejnych. Weryfikuje stan dotychczasowej wiedzy w tym względzie.
Jednak terapia przy wykorzystaniu mezenchymalnych komórek macierzystych jest bardzo kosztowna, bez odpowiednich funduszy i pomocy darczyńców, leczenie dzieci znajdujących się w programie będzie musiało zostać przerwane, a pacjenci z grupy oczekującej nie będą mieli szansy na uczestnictwo w projekcie.