Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej powstało 11 marca 1997r. z inicjatywy rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności pożytku publicznego na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Działania podjęte przez Stowarzyszenie od momentu powstania zmierzały do tworzenia placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych . Prowadzimy terapię zawodową i społeczną dla osób z upośledzeniem umysłowym z różnego typu chorobami współistniejącymi.
W chwili obecnej codziennie funkcjonują cztery tego typu jednostki :Świetlica Terapeutyczna, Warsztat Terapii Zajęciowej, Klub Integracyjny oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Łącznie z różnych form terapii w godzinach rannych i popołudniowych z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy korzysta ok 150 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z różnego typu chorobami współistniejącymi jak padaczka, autyzm, choroby narządu ruchu, choroby narządów wzroku i słuchu.
W Bytomiu po wielu latach starań rozpoczął działalność Zakład Aktywności Zawodowej. Dla 50 osób ze znacznymi i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oznacza to podjęcie pierwszej w życiu pracy na konkretnym stanowisku i uzyskanie za tę pracę wynagrodzenia.
Inwestycję zrealizowało Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Bytomia, PFRON, PEC w Bytomiu oraz przy wsparciu wielu instytucji i ludzi dobrej woli, dla których obojętność to słowo obce.
ZAZ przy BSPDiMN osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oferuje zatrudnienie w Dziale restauracyjno - gościnnym, Pralniczo - maglowniczym i Gospodarczo ? konserwatorskim, natomiast społeczności lokalnej usługi restauracyjne w Restauracji ?Świetlik?, usługi sprzątające oraz pralnicze, w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 131b.
Uczestnicy naszych placówek regularnie uczęszczają do różnych instytucji użyteczności publicznej na terenie miasta Bytomia, kin, teatrów, muzeuw itp. Do działań w tym zakresie Stowarzyszenie pozyskuje licznych wolontariuszy, dla których praca na rzecz innych stanowi lekcję tolerancji, otwartości na problemy innych i umiejętności niesienia pomocy.
Pracownicy i członkowie Stowarzyszenia stale współpracują z rodzicami i opiekunami osób niepełnodprawnych, służąc pomocą w rozwiązywaniu problemów nękających środowisko rodzinne i domowe naszych podopiecznych oraz w ramach możliwości innym osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
W 2002 roku w ramach współpracy z miastem partnerskim Bytomia Zarząd Stowarzyszenia nawiązał kontakt z Ośrodkiem ?Tęcza? w Recklinhausen w Niemczech. Przez wieloletni okres współpracy odbyło się kilka spotkań zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec. Pomiędzy młodzieżą nawiązały się przyjaźnie, a terapeuci mieli okazję wymienić się doświadczeniami zdobytymi w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
W roku 2008 zarząd BSPDiMN poprzez Ambasadę Polską w Grecji, w roku sprawozdawczym nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Województwa Pieria w Katerinii w Grecji. Podjęto wstępne ustalenia co do przebiegu wspólnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Zarząd BSPDiMN oświadcza, że w ramach pozyskiwania środków na działalność statutową naszej organizacji nie korzysta z usług osób, firm i innych organizacji zbierających pieniądze lub sprzedających towary jako akwizytorzy w domach , instytucjach lub na ulicach miast.
Informujemy, że działalność naszej organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych można wspierać poprzez :
- przekazanie 1% podatku przez osoby fizyczne wpisując nr KRS 0000019510 w rozliczeniu rocznych dochodów PIT,
- dobrowolną wpłatę środków na konto Stowarzyszenia przez osoby fizyczne, instytucje lub inne organizacje z opisem darowizna na cele statutowe,
- przekazanie darowizny w dowolnej formie na prośbę Zarządu Stowarzyszenia lub po konsultacji z przedstawicielami naszej organizacji,
- zakup cegiełek rozprowadzanych przez Zarząd BSPDiMN,
- zakup prac wykonanych na zajęciach terapeutycznych przez osoby niepełnosprawne na kiermaszach lub imprezach integracyjnych organizowanych przez naszą organizację,
- zakup prac w siedzibie Stowarzyszenia w Bytomiu przy ul. Tetmajera 2.
STALE WSPÓŁPRACUJEMY Z :
Wspierający stowarzyszenie: