Ogólnopolskie Stowarzyszenie Arka Noego w Pile

Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Arka Noego" w Pile rozpoczęło swoją działalność w 2009 r.
Po rozpatrzeniu naszego Statutu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił zarejestrować Stowarzyszenie dnia 30 czerwca 2009 r. W dniu 09.01.2015 r. siedziba została przeniesiona z Moniek do Piły. Zgodnie
z przyjętym i zatwierdzonym Statutem, Ogólnopolskie Stowarzyszenie ?Arka Noego? w Pile prowadzi szeroką działalność w zakresie pomocy społecznej. W lutym 2015 r. utworzyliśmy placówkę o nazwie:
CENTRUM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII I ALKOHOLIZMOWI - PUNKT POMOCY w Pile przy ul. Warsztatowa 8, w której przyjmowane są osoby bez ograniczeń wiekowych. Do końca 2015 roku zgłosiło się do nas około 130 osób i ta liczba jest ciągle wzrostowa.
Ze względu na tak ogromną ilość zgłaszających się rodzin z dziećmi postanowiliśmy uruchomić w nowym roku 2016 r. Punkt Pomocy Terapeutyczno-Readaptacyjny dla osób uzależnionych
będący placówką ambulatoryjną i stacjonarną jako placówka dzienna.
Wszystkie informacje umieściliśmy w załączniku.
W Punkcie pomagamy młodym ludziom wyjść z uzależnień narkotykowych i alkoholowych, odnaleźć w sobie zagubioną siłę do normalnego życia. W atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji, partnerstwa i zrozumienia pomagamy wejść w dorosłe życie bez lęku, który towarzyszył ucieczce w fikcję narkotykową.
Terapia w kolejnych jej etapach oraz inne zajęcia prowadzone w Ośrodku pozwolą poznać przyczyny sięgnięcia po narkotyki oraz zdobyć umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach z lękiem, napięciami i agresją. Kształcenie i doskonalenie umiejętności komunikowania się z innymi, a szczególnie
z najbliższą rodziną jest priorytetem w naszym programie. Rozwiązywanie problemów na trzeźwo teraz
i w przyszłości pozwoli na ponowny rozwój poprzez edukację ponieważ większość tych osób ma przerwaną naukę. Doskonalić rozwój osobisty, swoje zainteresowania, zrealizować plany oraz rozwijać swoją sprawność fizyczną i szanować własne zdrowie jest kolejnym priorytetem programu realizowanego w naszej placówce w Pile. W proces terapii zaangażowani są rodzice.
Założenia teoretyczne programu:
Praca merytoryczna w placówce oparta jest na założeniach wspólnot terapeutycznych.
Dużą rolę przykłada się w niej do budowania wspólnoty kierującej się określonymi prawami
i ceremoniałem wypracowanym przez pacjentów i kadrę ośrodka. Oprócz terapii istotne też jest rozwijanie zainteresowań i sposobów samorealizacji podopiecznych.
Celami szczegółowymi są:
- zdobycie umiejętności tworzenia prawidłowych relacji z ludźmi,
- wykształcenie mechanizmów radzenia sobie z nawrotami choroby,
- nabycie umiejętności twórczego i zdrowego spędzania czasu wolnego,
- nauczenie prawidłowego stosunku do pracy,
- wypracowanie asertywnej postawy wobec otoczenia,
- przywrócenie zdrowych relacji z rodziną.
Odbiorcy programu:
Klient: osoba uzależniona od środków narkotykowych i alkoholu w wieku od 17 roku wzwyż.
Planowana liczba osób objętych programem:
Punkt Pomocy ambulatoryjnie ? ilość nie jest określona.
Punkt Pomocy stacjonarnie - 15 osób
Kryteria kwalifikacji do programu:
Klienci rekrutowani są przez działania terapeutów ulicznych, przez Punkty Konsultacyjne z terenu całego kraju, oddziały detoksykacyjne, poradnie uzależnień. Są również kierowani na leczenie orzeczeniem sądów lub zgłaszają się sami bezpośrednio do ośrodka.
Placówka nie posiada kontraktu z NFZ. Pobyt jest częściowo pokrywany przez rodzinę.
Pracujemy z osobami niezmotywowanymi.