Flagowym projektem Fundacji FilmGramm jest "FESTIWAL AFRYKAMERA. FILM. MUZYKA. ŻYCIE" - pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii. Organizowany jest raz w roku w Warszawie, a jego mniejsze odsłony odbywają się w kilku innych miastach Polski.
AfryKamera wystartowała w 2006 roku wspólnie z Ambasadą Republiki Południowej Afryki przy ogromnym wsparciu byłej ambasador tego kraju w Warszawie, Febe Potgieter Gqubule (obecnej Naczelnik Sztabu Unii Afrykańskiej). Kolejne edycje AfryKamery były niezwykle dobrze przyjęte przez publiczność oraz w polskich mediach. W 2007 roku AfryKamera uzyskała nominację do Nocnych Marków Aktivista za najlepsze wydarzenie roku. W latach 2006-2013 w Festiwalu uczestniczyli reżyserzy i twórcy z Angoli, Mozambiku, RPA, Burkina Faso, Nigerii, Maroka, Egiptu, Wielkiej Brytanii, Francji, Mauritiusu, Algierii, Rwandy. Łącznie w tym okresie pokazano ponad 200 filmów afrykańskich z całego kontynentu.
Celem Festiwalu jest przybliżanie największych osiągnięć Afryki w zakresie kina oraz przełamywanie nieprawdziwego stereotypu Afryki jako kinowej pustyni. Dotyczy to nie tylko dorobku ostatnich lat, ale również nieznanej i wielce wartościowej twórczości klasyków tego regionu. Dodatkowo pokazujemy jak lokalne różnice kulturowe znacząco wpływają na język kinowy i specyfikę twórczości oraz jak przenoszone są do kina poza afrykańskiego.
PO CO AFRYKAMERA?
Nazwa "AfryKamera" wskazuje na klucz Festiwalu: Afrykańska Kamera / Afryka oczami Afrykanów - przedstawiamy zatem wersję Afryki nie przez krzywe zwierciadło zagranicznego obiektywu.
W mediach dominuje obraz Afryki z perspektywy europejskiej lub amerykańskiej, natomiast głos afrykański jest niemy bądź słabo słyszalny. Z kolei dorobek afrykańskich twórców jest niedoceniany i niesłusznie pomijany, choć to oni stanowią o współczesnym obliczu kina np. francuskiego, jak Abdellatif Kechiche czy Rachid Bouchareb. Ponadto, Polska jako część Unii Europejskiej stale będzie stykać się z kwestiami imigracji z Afryki. Tym bardziej istotnym staje się aspekt Festiwalu, gdzie dialog międzykulturowy, wzajemne poznanie daje szansę na wzajemną akceptację.
Zapraszamy na AfryKamerę!