28.08.2017

Początek roku szkolnego to klasyczny scenariusz, który zna każdy, kto posiada dzieci. Z pierwszego zebrania wracamy z listą  płatności do uiszczenia – fundusz klasowy, Rada Rodziców, ubezpieczenie NNW, a nawet środki czystości! Jeśli doliczyć do tego koszty wyprawki czy podręczników, całość może przyprawić nas o zawrót głowy. Bezpieczeństwo naszych pociech to nie kolejny wydatek, ale sprawa priorytetowa, dlatego przedstawiamy 5 powszechnych mitów o szkolnym NNW.

1. Ubezpieczenie dziecka jest jedną z obowiązkowych opłat
Nie każdy rodzic pamięta, że publiczna placówka nie ma prawa żądać dodatkowych opłat za edukację dzieci. Jasno mówi o tym art. 5g. ustawy o systemie oświaty: „ Z tytułu udostępniania rodzicom gromadzonych przez publiczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki informacji w zakresie nauczania, wychowania oraz opieki, dotyczących ich dzieci, nie mogą być pobierane od rodziców opłaty, bez względu na postać i sposób przekazywania tych informacji”. 

2. Zakupu szkolnego NNW należy dokonać w placówce

Jak każde ubezpieczenie, także NNW dla naszej pociechy możemy nabyć w dowolnym miejscu. Szkoła najczęściej przedstawia nam jedną ofertę z niską składką roczną, która oznacza także niewielkie wypłaty za uszczerbek na zdrowiu. Zdarzają się także zalecenia, by składać stosowne oświadczenia w sekretariacie szkoły w przypadku, gdy dziecko ubezpieczone jest gdzie indziej. Nie warto bagatelizować tak istotnej sprawy jak bezpieczeństwo i we własnym zakresie porównać, co oferują różne towarzystwa. Choć nie życzymy nikomu konieczności skorzystania z polisy, to warto wiedzieć, za co płacimy. 

3. Zakres działania ubezpieczenia jest standardowy

Taką odpowiedź słyszą często rodzice, którzy zainteresują się tym, co przysługuje im w ramach płaconej składki. Przestrzegamy szczególnie przed takimi stwierdzeniami. Nie istnieje jeden, standardowy zakres odpowiedzialności. Określają go zawsze Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi powinniśmy zapoznać się przed wyborem konkretnej polisy. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy nasze dziecko uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach sportowych lub aktywnie spędza czas na  świeżym powietrzu. Więcej na ten temat opowiada w wywiadzie Pan Krzysztof Brzeziński, dyrektor wrocławskiego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeniowego Compensa. 

4. NNW szkolne działa tylko w placówce

Choć nazwa tej polisy może okazać się myląca, ubezpieczenie szkolne działa całą dobę, także w wakacje, niezależnie od tego, gdzie znajduje się dziecko. W przypadku Dobrego szkolnego NNW w Idei Fair Play, do odpowiedzialności ubezpieczyciela włączona jest aktywność dziecka w ramach szkolnych i pozaszkolnych klubów sportowych. 

5. Ubezpieczenie należy kupić we wrześniu

Ubezpieczyć dziecko można przez cały rok. Co istotne, nie musi to być tylko jedna polisa. Wielu rodziców decyduje się na zabezpieczenie w postaci kilku umów, by zakres ochrony był szerszy. Warto dodać, że w przypadku uszczerbku na zdrowiu przysługuje nam wypłata z każdego towarzystwa zgodnie z warunkami umowy, dlatego sumy ubezpieczenia powinny być jak najwyższe.

Ubezpiecz dziecko i pomóż

Zobacz wszystkie aktualności
--> --> -->