30.07.2021

Jak przebiega kontrola drogowa i jakie prawa przysługują kierowcy?Powiązanie cen polis OC z punktami karnymi już od 1 grudnia?

Już kilka tygodniu temu było głośno o zgłoszonym projekcie ustawy, która dotyczyła ustalania cen OC na podstawie punktów karnych kierowcy. Rada Ministrów przyjęła projekt i najprawdopodobniej wejdzie w życie już 1 grudnia 2021 roku.

 

Zmiany mają na celu skuteczną walkę z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, zaostrzone zostaną między innymi kary dla sprawców wykroczeń drogowych oraz przestępstw. Dodatkowo mandaty oraz punkty karne będą wiązne z cenami ubezpieczeń OC, w związku z czym osoby z bogatą historią wykroczeń będą mogły spodziewać się wyższych składek. 

 

Oto kilka z najważniejszych zmian, które mają zostać wprowadzone:

-wyższa maksymalna wysokość grzywny, podniesiona z 5 tys, do 30 tys. zł 

-punkty karne kasowane po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny

-wysokość mandatu będzie mniejsza o 10% jeśli zostanie opłacony od razu na miejscu

-15 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego

-przekroczenie prędkości o 30 km/h będzie skutkowało mandatem o wartości minimum 1,5 tys. zł bez względu na obszar

-prowadzenie pojazdu bez uprawnień będzie skutkowało aresztem lub grzywną co najmniej 1 tys. zł

-Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na poczet niezapłaconego mandatu karnego

 

Powiązanie punktów karnych z cenami OC to standardowa praktyka w takich krajach jak USA, Wielka Brytania czy Irlandia. Ustawa umożliwi ubezpieczycielom dostęp do danych CEPIK, na podstawie których możliwe będzie dostosowanie stawek ubezpieczeniowych do historii wykroczeń kierowcy. Dzięki temu kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie zapłacą za OC mniej.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst ?w środy od 19 do 21 linia Rak Roll pomocowa 500 459 450 Psychoonkolog może Ci pomóc dobrą rozmowÄ. Ten numer telefonu służy pomaganiu. w sprawach biurowych prosimy dzwonić pod nr. 22 841-27-47?Linie Pomocowe Rak’n’Roll

 

Fundacja Rak’n’Roll to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce fundacji na rzecz pomocy osobom cierpiącym na choroby nowotworowe. Fundacja aktywnie działa w kierunku zmiany schematu myślenia o nowotworach i poprawy jakości życie osób chorych na raka. Fundacja założona przez Magdę Prokopowicz działa od 2009 roku i od tego czasu skutecznie przełamuje tabu mówienia o raku w Polsce.

Rak’n’Roll prowadzi dwie bardzo pomocne linie pomocowe dla osób w potrzebie.

 

Wsparcie od psychoonkologów

Numer: 500 459 450

Linia czynna w środy od 19 do 21. 

 

Konsultacja prawna

Numer: 500 255 225

Linia czynna w każdy czwartek od 19 do 21. 

 

Na liniach można zaczerpnąć porady prawnej w kwestii praw, czy świadczeń przysługujących pacjentom onkologicznym oraz otrzymać pomoc psychoonkologów, którzy służą rozmową o emocjach związanych z chorobą Twoją lub bliskiej osoby. 

 

Fot. Rak'n'Roll Facebook
 

Zobacz wszystkie aktualności
--> --> -->