23.07.2021

Najczęściej kradzione auta w Polsce w 2020 roku. Czy Twój model jest wśród nich?

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR na początku roku przygotował raport podsumowujący kradzieże aut w Polsce. W 2020 roku z polskich ulic zniknęło aż 6 910 aut, a w 2019 roku było ich tylko o 68 mniej. Poziom kradzieży aut w Polsce od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie. 

 

Podróżując po polskich drogach, autem, które można napotkać najczęściej, jest zdecydowanie Toyota - nic zatem dziwnego, że samochody tej japońskiej marki znalazły się w czołówce najchętniej kradzionych aut. Czujni muszą być także właściciele BMW oraz Audi - właśnie te trzy marki złodzieje upodobali sobie najbardziej. 

 

 

10 najczęściej kradzionych aut w Polsce w 2020 roku prezentuje się następująco:      Toyota (787), Audi (778), BWM (628), Volkswagen (511), Renault (462), Mercedes (444), Mazda (345), Hyundai (284), Honda (264) oraz  Nissan (244). 

Dodatkowo, niektóre modele aut są kradzione zdecydowanie częściej niż pozostałe. W czołówce najchętniej kradzionych modeli na pierwszym miejscu plasuje się Audi A4 (214 kradzieży), na drugim miejscu BMW serii 5 (175), a na trzecim Audi A6 (159). Wysoko w rankingu znalazły się także Toyota Auris oraz Yaris, Honda Civic, Fiat Ducato czy Renault Master.

 

Istnieją różne metody na chronienie się przed kradzieżą auta, np. stosując blokady na kierownicę czy rygle do skrzyń biegów. Warto jednak wspomnieć, że obecnie złodzieje aut już coraz rzadziej uciekają się do tradycyjnych metod włamań za pomocą wytrycha lub łomu. Teraz jednymi z najpopularniejszych sposób na cichą i dyskretną kradzież są metody “na walizkę” i “na komputer”. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby nie pozostawiać kluczyków do auta blisko drzwi, a gdy jesteśmy na mieście unikajmy trzymania ich w luźnych kieszeniach czy otwartej torebce. Ubezpieczeniem, które zadziała w razie kradzieży będzie ubezpieczenie Autocasco. AC ze stałą sumą ubezpieczenia otrzymamy odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej auta z dnia zawarcia ubezpieczenia - to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ ceny aut zmieniają się dynamicznie. Ubezpieczenie z pewnością okaże się niezastąpionym wsparciem finansowym, gdy z dnia na dzień tracimy auto, które było najważniejszym, a często jedynym środkiem transportu dla całej rodziny.
 

 

Uniwersytet Dzieci organizuje konkurs. Do wygrania indeksy!

Do 31 lipca trwa konkurs, w którym można wygrać indeks na Uniwersytet Dzieci. Konkurs fundacja udostępniła na swoim oficjalnym koncie na Instagramie. Aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe, które brzmi:

Jakie było najdziwniejsze, najciekawsze, a może najtrudniejsze pytanie, jakie zadało Ci Twoje dziecko?  

 

Takie pytanie to z pewnością ogromne pole do popisu dla rodziców. To dobra okazja, aby wrócić pamięcią do  tych wszystkich pytań, które Was zaskoczyło lub wprowadziło w zakłopotanie! Konkursowe odpowiedzi należy umieścić w komentarzu pod postem. My również jesteśmy bardzo ciekawi, jak bardzo pomysłowe są Wasze dzieciaki. 

 

Rekrutacja na Uniwersytet Dzieci rozpoczęła się pod koniec maja. Mimo wakacji, fundacja nie robi sobie urlopu od ciekawości. Przez całe wakacje dostępny jest newsletter, w ramach którego co 2 tygodnie fundacje nadeśle dawką letnich inspiracji oraz nowych eksperymentów. 

 

Fundację Uniwersytet Dzieci możecie wspomagać za pośrednictwem Idea Fair Play przekazując darowiznę, nic Was to dodatkowo nie kosztuje!

 
Zobacz wszystkie aktualności
--> --> -->