16.07.2021

Polscy kierowcy jeżdżą za granicą bez OC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych raportuje, że w ubiegłym roku ponownie spadła liczba kolizji spowodowanych przez polskich kierowców na zagranicznych drogach. Spadek ten wiąże się przede wszystkim z ograniczonym ruchem wywołanym przez pandemię i ograniczenia. PBUK informuje, że osoby kierujące pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi powodują na zagranicznych drogach ponad 170 zdarzeń dziennie. W całym 2020 roku było to w sumie  63,5 tys. kolizji i wypadków (o 13% mniej niż w 2019 roku). 

Jednak wciąż niestety ilość wypadków jest dość wysoka, co powoduje spore obciążenie polskiego rynku ubezpieczeniowego. Odszkodowanie za szkody z tego tytułu wyniosło w 2020 roku 1,3 miliarda złotych. 

Okazuje się, że do największej ilości zdarzeń dochodzi na terenie Niemiec jest to aż 54% wszystkich zagranicznych wypadków. Z kolei na drogach Francji wyrządzili 8% szkód, we Włoszech – 7%, w Holandii – 6%, a w Wielkiej Brytanii – 5%. 

Dodatkowo niektórzy Polscy kierowcy nie poczuwają się do obowiązku posiadania OC. Liczba wypadków spowodowanych przez osoby bez ważnego OC wzrosła. W 2020 roku PBUK uregulowało aż 653 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód.

W 2020 roku PBUK musiało uregulować szkody spowodowane przez nieubezpieczonych kierowców na kwotę około 13 mln zł. To o 3 mln mniej niż w poprzednim roku, ale wciąż są to ogromne sumy. Po opłaceniu kosztów PBUK każdorazowo występuje do sprawców o zwrot całości poniesionych kosztów - niech to będzie przestrogą dla nieubezpieczonych kierowców. 


 

Fundacja Marka Kamińskiego - Home | FacebookFundacja Marka Kamińskiego walczy o lepszy los dzieci z domów dziecka

Fundacja Marka Kamińskiego zorganizowała zbiórkę, której celem jest stworzenie wyjątkowego programu dla dzieci z domów dziecka. Plan Life Plan Academy to kilkumiesięczny program który ma nauczyć nastolatka osiągać swoje cele. LPA ma zamiar realnie wesprzeć dzieci w rozwoju oraz znalezieniu określonego celu w życiu.  

 

Na stronie zrzutki czytamy jak wygląda plan zagospodarowania pieniędzy ze zbiórki:

-Każde 10 tys. zł to udział w LPA dla 80 nastolatków z pieczy zastępczej,

-Każde 10 tys. zł to też przeszkolenie 16 osób na co dzień zajmujących się młodzieżą z pieczy zastępczej do pracy w programie (nie trzymamy tych metod dla siebie, uczymy jak uczyć, aby pomagać jeszcze bardziej),

-Przekazanie materiałów merytorycznych (manuale, ćwiczenia, filmy motywacyjne, podręczniki do pracy własnej),

-Przeprowadzenie badania osiągniętej zmiany wśród dzieci.

Aby plan został wcielony w życie potrzebne jest 50 000 zł. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy oraz pomocy organizacji za naszym pośrednictwem. Fundacja Marka Kamińskiego pomogła już wielu dzieciom i nie ustaje w niesieniu pomocy. O szczegółach zbiórki przeczytacie tutaj: ZBIÓRKA

 
Zobacz wszystkie aktualności
--> --> -->