11.06.2021

Ważne zmiany w przepisach drogowych

Od  1 czerwca w życie weszły ważne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Zmiany dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych. Kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z nowymi przepisami, polecamy koniecznie jak najszybciej je przeczytać. Pamiętajcie, że nieznajomość prawa szkodzi ;).

 

ODLEGŁOŚĆ OD POPRZEDZAJĄCEGO AUTA

Na autostradach lub trasach szybkiego ruchu minimalna odległość od poprzedzającego auta musi stanowić połowę prędkości jazdy wyrażonej w metrach. Np. przy prędkości 100 km/h odległość nie może być mniejsza niż 50 metrów.Przepis nie obowiązuje w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania.

 

OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI W TERENIE ZABUDOWANYM

Od teraz przez całą dobę w terenie zabudowanym dopuszczalna maksymalna prędkość to 50  km/h (chyba, że znaki informują inaczej). Do tej pory w godzinach nocnych prędkość ta mogła wynosić max 60 km/h.

 

USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU

Kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych od teraz jest zobowiązany do do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach lub wchodzącemu na nie. Dodatkowo kierowca zmuszony jest zmniejszyć prędkość, aby nie stwarzać zagrożenia oraz zachować szczególną ostrożność. Pierwszeństwa pieszemu nie mają obowiązku ustępować tramwaje.

 

BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH NA PASACH

Pieszemu wchodzącemu na pasy lub torowisko zabrania się korzystać z telefonu komórkowego lub innego sprzętu elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia obserwacji sytuacji na jezdni. Od teraz za korzystanie ze smartfona w podczas przechodzenia przez pasy możemy spodziewać się kar.

 

W banku Pekao kupisz ubezpieczenie podróżne

Peako rozszerza swoją współpracę z PZU. Od teraz każdy klient, który posiada konto bankowe i korzysta z bankowości elektronicznej ma dostęp do ubezpieczenia “Bezpieczna Podróż”. Produkt można zakupić całkowicie zdalnie dla siebie i dla osób towarzyszących. Ubezpieczenie można zawrzeć nawet do dwóch godzin przed wyjazdem za pośrednictwem komputera lub smartfona. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania: uniwersytet dzieci

Uratuj talent fundując stypendium

Uniwersytet Dzieci to organizacja, która organizuje wykłady i warsztaty dla dzieci prowadzone przez naukowców i ekspertów z różnych dziedzin. Fundacja ma swoje punkty w największych polskich miastach. Fundacja za cel obrała sobie rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby łatwiej im było rozumieć i poznawać otaczający je świat.

Na stronie fundacji uruchomiona jest opcja, która pozwala na ufundowanie stypendium dziecięcemu studentowi. 

 

Ufunduj indeks naszemu uczniowi. A dlaczego?

Zobacz wszystkie aktualności
--> --> -->