Właśnie kończy się pierwszy miesiąc 2021 roku. Mimo że to dopiero początek, już wiele zdążyło się wydarzyć. Dlatego w ramach cotygodniowego przeglądu aktualności, zebraliśmy dla Państwa najnowsze wiadomości ze świata ubezpieczeń oraz sprawdziliśmy, co dzieje się u naszych zaprzyjaźnionych organizacji. Zapraszamy do lektury.
Mniej szkód OC w 2020 roku
Według statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że w 2020 roku liczba zgłoszonych szkód OC spadła po raz pierwszy dekady. Podobnie z resztą wypadają szkody AC - ich również jest znacznie mniej w porównaniu do poprzednich lat.
Szkody OC dzieli się na majątkowe i osobowe, jednak spadek został zauważony w obu przypadkach. W 2020 roku zgłoszono w sumie 870,3 tys. szkód OC. Natomiast w 2019 roku było ich ponad milion (1,027 mln).
Bez wątpienia ten spadek zawdzięczamy obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Pandemia zaskoczyła nas tuż na początku roku, a pozostałą jego część większość nas spędziła na pracy lub nauce zdalnej. Największy spadek szkód można zaobserwować w kwietniu 2020 roku - to czas, kiedy wprowadzono całkowity lockdown w kraju. Ograniczenia związane z przemieszczaniem się skutecznie zmniejszyły liczbę wypadków. Dodatkowo znaczne ograniczenie turystyki wpłynęło na ilość podróży, które odbywamy autem. Wraz z biegiem miesięcy sytuacja powoli normowała się, jednak pierwsze tygodnie lockdownu miały tak duże znaczenie w statystykach, że spadek zgłoszonych szkód pozostaje wysoki.
Rekompensaty za komplikacje po szczepieniu na COVID-19
Szczepienia to jak dotąd najskuteczniejsza forma walki z epidemiami. Rozwój nauki i wieloletnie badania pozwoliły na szybką reakcję producentów i już pod koniec zeszłego roku do obiegu zostały wprowadzone pierwsze szczepionki. Rozpoczęły się szczepienia społeczeństwa i już ponad pół miliona Polaków przyjęło pierwsza dawkę leku. Mimo testów i certyfikatów, które wykazały, że szczepionka jest bezpieczna, wciąż mogą zdarzać się pojedyncze przypadki niepożądanych skutków ubocznych. Wstrząsy anafilaktyczne należą do rzadkości, ale niewykluczone jest, że są osoby, u których może wystąpić gwałtowna reakcja alergiczna na składnik szczepionki.
Pojawił się plan na projekt ustawy, na mocy której wypłacana będzie rekompensata dla osób, które doświadczyły wstrząsu. Początkowo odszkodowanie miałby finansować Skarb Państwa. Ustawa przewiduje świadczenie jedynie w przypadkach, gdy dojdzie do wcześniej wspomnianego wstrząsu anafilaktycznego lub innej reakcji, z powodu której poszkodowana osoba poddana jest co najmniej 14-dniowej hospitalizacji. Decyzję o przyznaniu rekompensaty podejmowałaby specjalna komisja resortu zdrowia. Maksymalna wysokość takiego świadczenia ma wynosić 100 tys. zł.
Projekt ustawy jest dopiero w początkowej fazie, ale już pojawiają się głosy, że wypłatą odszkodowań za powikłania po szczepieniach powinny zająć się towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak na razie żaden ubezpieczyciel nie wypowiedział się w tej kwestii. Sprawa wciąż jest bardzo świeża, a szczepienia dopiero co się rozpoczęły. Z pewnością w raz z rozwojem sytuacji, będą pojawiać się kolejne głosy w tym temacie.
Fundacja AVALON świętuje sukces!
Fundacja Avalon to jedna z największych?organizacji pozarządowych wspierających osoby
z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Dziś poinformowała na swojej stronie, że udało się im zebrać
i przekazać swoim podopiecznym już ponad 204 mln zł! Fundacja zbiera dofinansowania na kosztowne leczenie, rehabilitację i środki co codziennego życia już dla niemal 11 000 osób z całej Polski.
„Ponad 200 milionów złotych dla osób z niepełnosprawnością i przewlekle chorych to ogromny powód do dumy! To pokazuje, jak skutecznie udaje się naszej Fundacji nieść pomoc potrzebującym i jednocześnie, jak ogromnym zaufaniem jesteśmy darzeni przez darczyńców. Największą satysfakcję daje jednak świadomość, jak bardzo, dzięki każdej z tych 204 milionów złotówek, udało nam się zmienić niełatwą rzeczywistość osób realnie potrzebujących wsparcia. To daje nam siłę, motywację i mobilizuje do dalszej pracy. Ogromnie dziękuję za pracę i ogromne zaangażowanie całemu zespołowi Fundacji Avalon, a przede wszystkim darczyńcom, bez których nigdy nie udałoby nam się tak dużo osiągnąć.” – skomentował Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.
Fundację Avalon i jej podopiecznych mogą państwo wspierać przekazując swój 1% podatku, wpłacając dobrowolne darowizny lub za naszym pośrednictwem.
Fundacja Potrafię Pomóc z kolejną edycją projektu
Potrafię Pomóc to wrocławska fundacja pomagająca dzieciom z wadami rozwojowymi. Dodatkowo prowadzi jednocześnie ośrodek rehabilitacji i edukacji, dzięki czemu wspiera zarówno dzieci, jak i ich rodziców.
Projekt Opieka Wytchnieniowa w Gminie Wrocław to inicjatywa, która ma na celu pomóc opiekunom i krewnym osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu fundacja oferuje możliwość zaopiekowania się chorym przez okres od 7 do 14 dni, tym samym dając opiekunom czas na załatwienie ważnych spraw, czy po prostu odpoczynek. Opieka świadczona jest przez wyspecjalizowany personel w ośrodku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością, bez barier architektonicznych i wyposażonym w niezbędny sprzęt we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego 24. Bezpłatną opieką wytchnieniową mogą być objęci mieszkańcy Wrocławia – dorośli i dzieci z niepełnosprawnościami: ruchową, intelektualną lub łączną, przy spełnieniu warunków określonych regulaminem
Fundacja na swojej stronie zamieściła regulamin akcji jak i instrukcję zgłoszenia. Zainteresowanych odsyłamy na stronę fundacji oraz przypominamy, że Fundację Potrafię Pomóc można wesprzeć przekazując 1% podatku, wpłacając darowiznę, a także za naszym pośrednictwem.